18 Gru Brak komentarzy admin Blog ,

FBW, czyli Full Body Workout, to trening siłowy całego ciała. Polega na ćwiczeniu w czasie jednej sesji treningowej wszystkich grup mięśniowych. Jest bardzo niezgorszy przy budowie masy mięśniowej.
Trening obwodowy, bo tak również nazywany jest trening FBW, polega na wykonywaniu ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe rozpoczynając od największych, a kończąc na najmniejszych grupach. Najczęściej jest więc zaczynamy treningiem nóg, później pleców, klatki piersiowej, tricepsów, bicepsów, a kończy się treningiem brzucha. Cała jednostka treningowa jest bardzo trudna, stąd nie trzeba potem wykonywać dodatkowych ćwiczeń aerobowych. Można jednakowoż pamiętać o musowej dobrej rozgrzewce poprzedzającej trening. Podczas ćwiczeń FBW wykorzystuje się obciążenie tj. hantle lub sztangi lub po prostu ciężar własnego ciała. Jest to zależne od wykonywanego ćwiczenia oraz własnych możliwości. Proponuje się wykonywanie treningu obwodowego trzy razy w tygodniu. Daje to najlepsze osiągnięcia i nie przemęcza organizmu. Dni odpoczynku można zapełnić niezbyt intensywnymi ale skutecznymi treningami cardio, np. ekspedycją na rowerze.
Zestawy treningowe FBW składają się z kilku ćwiczeń na wszystkie partie mięśniowe. Najlepsze efekty osiąga się wykonując od 6 do 12 powtórzeń. Dla urozmaicenia ćwiczeń można uszykować dwa plany treningowe i wykonywać je na zmianę.
Osoby, które starają się spróbować czegoś bardzo ciekawego, mogą zastosować trening FBW 5×5. Jest to metoda mająca zaskoczyć organizm. Istnieje wielka liczba odmian takiego treningu np. wykonywanie 5 powtórzeń każdego ćwiczenia w 5 seriach lub wykonywanie w 1 sesji po 15 powtórzeń, a 2 pozostałych – 10 powtórzeń.
Trening obwodowy to świetny sposób na zbudowanie masy mięśniowej zarówno dla debiutantów, jak i zaawansowanych. Jedyne o czym powinno się pamiętać to elekcja adekwatnego do swoich możliwości obciążenia i skupieniu się na prawidłowej technice ćwiczeń. Regularnie ćwicząc i stosując się do wymienionych wyżej wskazówek, można mieć pewność, że twoja sylwetka i zdrowie na pewno ulegną poprawie na długie lata.