Współcześnie większość z nas prowadzi siedzący tryb życia, czas płynie coraz szybciej, a my nie pamiętamy o fundamentalnych zasadach zdrowia. Społeczeństwo powoli wybudza się z nieświadomości, a wszelakie formy aktywności fizycznej stają się coraz bardziej popularne. Niemal każdy pragnie być wysportowany, mieć idealną figurę oraz czuć się lżejszym, bardziej zdrowym. Tu pojawia się dylemat: jak szybko można osiągnąć upragniony efekt? Właściwe kroki, stworzenie i utrwalenie dobrych nawyków może przynieść efekty szybciej niż się tego oczekujemy. Wiadomo, że jeśli się do tego prawidłowo przygotujemy oraz dopilnujemy, by ćwiczenia wykonywać regularnie. Początkowo właściwy powinien być dla nas cykl ćwiczeniowy na rzeźbę 3 dniowy. Ułożenie takiego planu wbrew pozorom nie jest wymagające. Najistotniejsze o czym musimy pamiętać to ćwiczenia obejmujące wiele stawów takie jak: przysiady, podciągania, wyciskania, jak również martwy ciąg. Angażują one większą ilość partii mięśniowych niż ćwiczenia jednostawowe, co powinno przyśpieszyć nasz początkowy ogólny postęp. Niezwykle istotne jest dobranie szerokiego wachlarza ćwiczeń, żeby zadbać o całe ciało.

Zalecana liczba serii to 3 lub cztery a powtórzenia powinny oscylować wokół dziesięciu w zależności od naszej sprawności. Modelowy plan może wyglądać tak:
1. mięśnie klatki piersiowej, mięśnie bicepsa, mięśnie brzucha
2. mięśnie tricepsa, mięśnie barków
3. mięśnie nóg, mięśnie pleców
Obciążenie nie powinno być zbyt duże, żeby powtórzenia mogły być wykonywane w miarę szybko. Podobnie przerwy pomiędzy seriami, powinny oscylować wokół minuty oraz z upływem czasu powinny się zmniejszać do 50/40 sekund w celu zdynamizowania treningu.