Fan sportu może być entuzjastą określonego sportowca, drużyny, sportu lub wszystkich zorganizowanych sportów jako całości. Fani sportu często uczestniczą w wydarzeniach sportowych na stadionach, w barach sportowych lub oglądają je w domu w telewizji i śledzą wiadomości w gazetach, na stronach internetowych i w mediach społecznościowych. Mentalność kibica sportowego jest często taka, że ​​przeżyją grę lub wydarzenie, żyjąc zastępczo przez graczy lub zespoły, które faworyzuje. To zachowanie przejawia się na wiele różnych sposobów, w zależności od miejsca. Na stadionie lub arenie fani sportu będą wyrażać swoją radość w związku z konkretnym incydentem, zawodnikiem lub drużyną, dopingując, co polega na klaskaniu, pompowaniu pięści lub wykrzykiwaniu pozytywnych okrzyków w kierunku boiska i ostatecznie korzystnego obiektu. Podobnie, niezadowolenie z określonego incydentu, gracza lub drużyny może spotkać się z fanami wygwizdywaniem, krzyczeniem przekleństw, a czasem rzucaniem przedmiotami na boisko. Ten gwałtowny rodzaj reakcji fanów jest często nazywany chuligaństwem.

Imprezy sportowe powinny odbywać się więc w odpowiedni sposób. Na pewno musi być na nich ochrona, która zadba o bezpieczeństwo. Lżejsze, bardziej niegroźne przedmioty są również od czasu do czasu rzucane na niektóre pola gry jako forma świętowania sprzyjającego wyczynu sportowego. Jest to najczęściej spotykane, gdy członek drużyny gospodarzy zdobywa hat-tricka w hokeju. Inne, łagodniejsze formy niezadowolenia pokazane przez fanów sportu podczas wydarzeń sportowych obejmują proste jęki rozczarowania i milczenia. Działania te często oznaczają, że ulubiona drużyna gospodarzy jest lepsza od lub przegrywa z drużyną o wiele mniej uprzywilejowanej drodze.

W barach sportowych fani sportu zbierają się razem, często spożywając jedzenie i napoje alkoholowe, w celu obserwowania określonego wydarzenia sportowego w telewizji jako grupa. Bary sportowe często reklamują się w nadziei na przyciągnięcie fanów określonego gracza lub drużyny, aby wspólnie oglądać, aby zwiększyć więzi między fanami i zapobiec walkom. Może to stworzyć poczucie jedności w barze sportowym, ponieważ wszystkie okrzyki i buczenia będą wydawać się zsynchronizowane z powodu podobnych uczuć i reakcji prawie wszystkich fanów na szczęście i nieszczęścia ulubionej drużyny lub sportowca. Ze względu na poziom oddania i intensywność uczuć wobec ulubionej drużyny lub sportowca przez patronów barów sportowych, a także częściowo ze względu na podawany alkohol, zachowanie, które byłoby postrzegane jako niesforne lub fanatyczne na zewnątrz baru sportowego, jest na ogół bardziej powszechne w środku z jednego. Intensywność kibicowania i kpin na pasku sportowym przez fanów sportu może często wahać się od równej do silniejszej niż kibiców faktycznie podczas imprezy sportowej w przypadku szczególnie ważnych gier i meczów.

W domu fani sportu mogą mieć kilku innych fanów, ale także więcej swobody. Czasami ma to miejsce najbardziej intensywny doping lub szyderstwo. We własnym domu kibica niepohamowane i długie krzyki, płacz, akty zniszczenia przedmiotów gospodarstwa domowego i inne przejawy radości lub udręki są być może postrzegane jako najbardziej akceptowalne w porównaniu do baru sportowego lub hali sportowej po prostu dlatego, że takie akty są podejmowane w takich przypadkach skrajność może być postrzegana jako destruktywna dla dużej liczby innych fanów, nawet jeśli podzielają ten sam sentyment, jeśli jest mniej intensywny. Największymi zmiennymi reakcji fanów sportu we własnym domu są intensywność pragnienia kibica, aby jego drużyna wygrała lub osiągnęła dobre wyniki, oraz obecność innego: często żony, dzieci lub przyjaciół, którzy mogą być znacznie mniej żarliwi fanów sportu lub wcale nie fanów sportu, co może znacznie złagodzić reakcję kibica na bardzo pozytywny lub negatywny moment ze względu na strach przed wywołaniem sceny lub zastraszenia bliskich fanów lub odcięcie się od innych. Atrakcje sportowe powinny być profesjonalne, a mecze siatkówki, dzięki temu zachwycą wiele osób.