Trening FBW (Full Body Workout) jest jednym z najbardziej efektywnych rodzajów treningów siłowych. Jego największa zaleta polega na uniwersalności – jak sama nazwa wskazuje, pozwala na dokładne przećwiczenie wszystkich partii mięśniowych.
Na trening tego rodzaju mogą pokusić się wszyscy. Chociaż najczęściej jest przeznaczony dla osób zaawansowanych i właśnie takie przychodzą na niego do klubu fitness, nie wyklucza to faktu, że mogą wykonywać go także osoby początkujące. Wystarczy, że zmniejszą obciążenie i intensywność ćwiczeń do odpowiedniego dla siebie poziomu.
Ogromną zaletą treningu jest fakt, iż do jego wykonania wcale nie potrzebujemy siłowni ani klubu fitness. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich cierpiących na brak czasu, którzy na ćwiczenia mają tylko czterdzieści minut po powrocie z pracy. Do tego treningu nie jest potrzebny żaden sprzęt.
Na czym polega trening FBW? Na początek wykonujemy jedno lub dwa ćwiczenia angażujące mięśnie nóg, później pleców, klatki piersiowej, triceps, biceps, a całe zestawienie kończy brzuch. Ćwiczenia warto robić z obciążeniem i pamiętajmy – całe ciało ma się zmęczyć. Nawet, jeśli bardzo nie lubisz ćwiczeń na nogi, za to wręcz uwielbiasz pracować nad swoim bicepsem, koniecznie to wyrównaj.
Jak zacząć trening tego typu? Oczywiście od stworzenia odpowiedniego planu! Najpierw rozpisz dokładnie każde z ćwiczeń, jakie zamierzasz wykonać, rozplanuj też obciążenie. To znacznie wszystko ułatwi. Co najważniejsze – FBW przynosi efekty, jeśli nie następuje dzień po dniu, warto zatem w czasie przerw realizować trzydniowy plan treningowy na rzeźbę. Dzięki temu treningi ci się nie znudzą i pozostaniesz zmotywowany.